aoglogoW 1961 roku John Henry „Johnnie” Barnes został wyznaczony przez Zbory Boże ( Assemblies of God ) w Stanach Zjednoczonych by rozwinąć aktywny program dla chłopców, który został oficjalnie wprowadzony w pażdzierniku 1962 roku. Emblemat z jego różnorodnością znaczeń został dany przez Boga Johnnie Barnes`owi podczas układania programu. We wrześniu 1981 Służba Royal Rangers została zaprezentowana w Niemczech z inicjatywy Paula Williscroft`a.

W tym samym czasie w Szwajcarii Hanspeter Neck zajmował się służbą wsród dzieci i młodzieży w podobnej formie, jak Amerykanie. Szwajcarski zarząd Kościoła Zielonoświątkowego wydelegował go do uczestnictwa w obozie treningowym Royal Rangers, gdzie został utwierdzony w przekonaniu, co do potrzeby zaistnienia tego typu pracy w Europie. Po obozie stworzył stosowną literaturę. W porozumieniu z braćmi z Zarządu Kościoła, w którym służył jako ordynowany duchowny, rozpoczął ponaddenominacyjną służbę Royal Rangers.

W 1982 roku odbył sie pierwszy Narodowy Obóz Treningowy w Szwajcarii z użyciem nowego programu z zachowaniem emblematu i międzynarodowej nazwy Royal Rangers. Od tego czasu program ten rozprzestrzenił się po wielu krajach Europy i Azji. Dzisiaj wielu zdyscyplinowanych liderów, pracuje z poświęceniem i gotowością, służąć dzieciom i młodzieży w ich lokalnych społecznościach. W 1991 roku miał miejsce pierwszy EUROCAMP, który organizowany jest od tej pory co cztery lata. Co roku ma również miejsce Europejska Konferencja dla Liderów, w której uczestniczą Narodowi Komendanci, wymieniając się swoimi doświadczeniami, pogłębiając współpracę dla wspólnej korzyści.